Artroskopia stawu barkowego umożliwia dokładne badanie wnętrza stawu. Czynności przy tym badaniu są zbliżone do innych działań diagnostycznych oraz leczniczych, do których używane są aparaty artroskopowe, jak np. artroskopia stawu biodrowego. By przeprowadzić badanie artroskopowe, konieczne jest zrobienie małych nacięć, przez które specjalistyczny endoskop zostanie wprowadzony w odpowiedni obszar. Ponieważ badanie należy do małoinwazyjnych, nie niesie ze sobą konieczności długotrwałej rekonwalescencji. Szeroka funkcjonalność stawu barkowego sprawia, że jest on bardzo podatny na przeciążenia, urazy oraz zmiany zwyrodnieniowe. To sprawia, że artroskopia stawu barkowego należy do zabiegów wykonywanych bardzo często.

Kiedy zalecana jest artroskopia barku?

Poddanie się zabiegowi artroskopii barku powinny rozważyć osoby, którym doskwiera przewlekły ból w okolicy tego stawu lub ograniczenie ruchomości kończyny. Dotyczy to głównie sytuacji, kiedy zastosowano już inne metody, takie jak choćby odpoczynek oraz farmakoterapia. Kiedy pomimo tych środków zaradczych ból nie ustępuje, warto zgłosić się do specjalisty, który może zalecić artroskopię barku. Oto niektóre z okoliczności skutkujące przeciągającym się bólem oraz dyskomfortem barku:

  • uszkodzony stożek rotatorów
  • uszkodzony obrąbek stawowy
  • zamrożony bark
  • zapalenie błony maziowej
  • uszkodzenia spowodowane przewlekłym, reumatoidalnym zapaleniem stawu
  • wolne ciała w przestrzeni wewnątrzstawowej
  • niestabilność stawu ramieniowego
  • nawracającymi zwichnięciami.
ból barku

Przebieg artroskopii barku

Podczas artroskopii barku pacjent jest poddany działaniu środka znieczulającego miejscowo lub ogólnie. Anestezjolog, po przeprowadzeniu wywiadu z pacjentem i zapoznaniu się z historią medyczną pacjenta, decyduje o rodzaju znieczulenia. Duże znaczenie ma również decyzja pacjenta oraz ewentualne uczulenia na środki znieczulające, o których należy poinformować lekarza podczas wywiadu medycznego.

Przeprowadzając artroskopię stawu barkowego, lekarz wykonuje niewielkie – o szerokości około 5 mm – nacięcie skóry. Następnie wprowadza do stawu barkowego specjalny płyn, który ma za zadanie naciągnąć torebkę stawową. To umożliwia lepsze zobrazowanie wnętrza stawu. Następnie, lekarz wprowadza narzędzie umożliwiające uzyskanie informacji na temat wyglądu wewnętrznego stawu barkowego. Dzięki artroskopii barku można zbadać wiele struktur stawu, w tym stożka rotatorów, chrząstki, obrąbka stawowego oraz ścięgien.

Rehabilitacja po artroskopii stawu barkowego

Pacjenci po artroskopii barku są w stanie samodzielnie się poruszać. Należy jednak pamiętać, że staw barkowy w pierwszym okresie rekonwalescencji będzie unieruchomiony, przez co chory nie będzie w stanie prowadzić samochodu. Powinien także unikać komunikacji miejskiej, ponieważ tłok w autobusach stwarza ryzyko uszkodzenia dopiero co operowanego stawu. Ponadto należy zrealizować przepisane recepty, przyjmować leki zgodnie z zaleceniami lekarza i unikać moczenia rany. Specjalista pouczy także o tym kiedy i w jaki sposób zmieniać opatrunki.

Po zabiegu artroskopii stawu barkowego dużą rolę w odzyskaniu pełni sprawności odgrywa rehabilitacja. Ćwiczenia można rozpocząć już w pierwszym tygodniu po zabiegu. Należy jednak pamiętać, że każdy pacjent powinien czas rozpoczęcia oraz sposób rehabilitacji uzgodnić indywidualnie z fizjoterapeutą, który odpowiednio dobierze i ukierunkuje ćwiczenia. Największy nacisk powinno się kłaść na ćwiczenia wzmacniające i rozciągające, które pomogą rozwijać zakres ruchu stawu. Dobór ćwiczeń zależy więc od rodzaju procedury zastosowanej podczas leczenia oraz tego, jak szybko pacjent wraca do zdrowia po artroskopii.

Zabieg artroskopii barku z częściową refundacją NFZ

Oferujemy zabiegi artroskopowe stawów barkowych z częściową refundacją przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Dzięki temu pacjenci mogą skorzystać z nowoczesnych metod leczenia ortopedycznego bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów. Standard oraz warunki leczenia są charakterystyczne dla prywatnych szpitali. Każdy Pacjent w dniu wypisu otrzymuje potrzebne leki w okresie po zabiegu, ortezę. W cenie są wizyty kontrole oraz dedykowany transport na zabieg.

Specjalizujemy w małoinwazyjnych zabiegach artroskopowych stawów. Oferujemy kompleksową opiekę medyczną, zapewnianą przez doświadczonych zespół ortopedów, pod kierownictwem doktora René Boglevský, którzy zdobyli cenne doświadczenie podczas zagranicznych staży (USA) oraz licznych branżowych szkoleń. Nasi ortopedzi wykorzystują również najnowocześniejszy sprzęt medyczny, aby zapewnić naszym pacjentom najwyższą jakość leczenia i szybki powrót do codziennego życia.

Szczegółowa oferta dostępna jest na naszym cenniku. W razie pytań lub wątpliwości z chęcią udzielimy odpowiedzi i pomocy.