Artroskopia stawu barkowego (faktycznie jest to obręcz górnej kończyny, składająca się z czterech stawów: mostkowo-obojczykowego, barkowo-obojczykowego, ramiennego oraz łopatkowo-żebrowego)  to zabieg o niewielkiej inwazyjności, który służy do diagnozy i leczenia schorzeń reumatologicznych czyli chorób stawu. Trwa od pół godziny do dwóch godzin, w zależności od stanu stawu pacjenta.

Charakteryzuje się bardzo niską ilością komplikacji po operacji. Zazwyczaj wykonuje się go w znieczuleniu miejscowym. Jeśli pacjent sobie tego życiu można zastosować również znieczulenie ogólne. Po zabiegu pacjenta czeka rehabilitacja. Dowiedz się jaki ma przebieg i ile czasu trwa?

Rehabilitacja po artroskopii

Szwy zdejmuje się po czasie od 7 do 10 dni. Często po zabiegu artroskopii stawu barkowego, trzeba założyć odpowiednią ortezę, która zapewni unieruchomienie operowanej części ciała. Po zabiegu lekarz może przepisać leki przeciwbólowe lub (rzadziej) przeciwzakrzepowe oraz zalecić okłady z lodu i opatrunki. W naszej klinice po zabiegu pacjenci mogą skorzystać również z pakietu wizyt kontrolnych.

Nasz bark wróci do pełnej sprawności dzięki rehabilitacji. Jej czas trwania zależny jest od tego, z jak skomplikowanym schorzeniem mieliśmy do czynienia. Powinniśmy ją rozpocząć w okresie ok. tygodnia od momentu operacji, w niektórych przypadkach można ją zacząć już pierwszego dnia. Powrót barku do całkowitej formy trwa od miesiąca do pół roku. O tym, jakie ćwiczenia należy wykonywać powinien zadecydować fizjoterapeuta. Jednak warto podkreślić, że po artroskopii nasz bark wraca do formy szybciej niż w przypadku innych podobnych operacji.

Jeśli rozważasz zabieg artroskopii stawu barkowego zachęcamy do kontaktu z naszą kliniką, która specjalizuje się w zabiegach artroskopii stawów. Zabieg za granicą może być częściowo współfinansowany przez NFZ, co ogranicza znacznie koszty. Będzie on również wykonany szybciej niż standardowo, bez konieczności oczekiwania w wielomiesięcznych kolejkach. Dbamy o bezpieczeństwo i komfort naszych pacjentów i pomagamy w załatwieniu formalności z Narodowym Funduszem Zdrowia.