Zabieg artroskopii kolana znajduje szerokie zastosowanie w diagnozowaniu i leczeniu stawu, który jest szczególnie narażony na przeciążenia oraz kontuzje. W grupie szczególnego ryzyka wystąpienia chorób i patologii w obrębie stawu kolanowego są oczywiście osoby bardzo aktywne fizycznie, by wspomnieć przede wszystkim zawodowych sportowców – biegaczy, narciarzy, kolarzy, piłkarzy, czy koszykarzy. Kontuzje kolana mogę jednak stać się udziałem również ludzi starszych. Wiele nieprawidłowości daje się wyleczyć i wyeliminować samym tylko unieruchomieniem kolana i odpowiednią terapią farmakologiczną, niekiedy jednak niezbędny może się okazać zabieg artroskopii kolana.

Kiedy wskazana jest artroskopia operacyjna stawu kolanowego?

Artroskopia operacyjna stawu kolanowego wykonywana jest najczęściej w jednym z wymienionych poniżej przypadków:

  • zmian urazowych stawów – uszkodzenie łąkotek, uszkodzenie więzadeł krzyżowych, złamaniach kostno-chrzęstnych; „blokada kolana” po urazie,
  • niestabilności stawu – pęknięcie, zerwanie więzadła krzyżowego kolana,
  • przewlekłych dolegliwości kolana (liczne wysięki stawu kolanowego, choroby chrząstki stawowej, choroby błony maziowej),
  • ciał wolnych kolana,
  • ciał obcych w stawie,
  • leczenia stanu zapalnego kolana, np. reumatoidalne zapalenie stawów,
  • z powodu nowotworu rozwijającego się w obrębie stawu.

 

Przebieg artroskopii kolana

Przebieg artroskopii jest zbliżony do innych działań z użyciem artroskopu. Pacjent zostaje znieczulony, przy czym stosowane jest przeważnie znieczulenie miejscowe, ponieważ zabieg należy do małoinwazyjnych. Przez niewielki otwór do wnętrza kolana wprowadzony zostaje roztwór soli fizjologicznej, dzięki któremu widok z kamery artroskopu jest jeszcze bardziej wyraźny. Następnie do wnętrza stawu zostaje wprowadzony sam aparat. Tym sposobem specjalista przygląda się strukturze wewnątrzstawowej i ewentualnym nieprawidłowościom, jakie zachodzą w jej obrębie. Widzi zatem wyraźnie mięśnie, chrząstki i więzadła, łąkotkę oraz błonę maziową, badając ich stan i działanie.

Artroskopia stawu kolanowego na NFZ

Artroskopia stawu kolanowego na NFZ wiąże się z koniecznością uzbrojenia się w cierpliwość. Kolejki oczekujących na zabieg są naprawdę długie i idą w lata. Proponujemy zatem rozwiązanie, które znacząco skróci Państwa czas oczekiwania, pozwalając jednocześnie na częściową refundację. Dzięki praktykowanym przez nas metodom, mogą liczyć Państwo na zabieg w cenie nawet o połowę niższej od przyjętej na rynku medycznym. Dodatkowo zapewniamy, że korzystając z oferowanych przez nas zabiegów, mogą liczyć Państwo na fachową opiekę.