Artroskopia stawu barkowego umożliwia dokładne badanie wnętrza stawu. Zasada badania jest zbliżona do innych działań diagnostycznych oraz leczniczych, do których używane są aparaty artroskopowe. Niezbędne jest dokonanie małych nacięć, przez które specjalistyczny endoskop wprowadzony zostanie w badany obszar. Ponieważ badanie należy do małoinwazyjnych, nie niesie ze sobą konieczności długotrwałej rekonwalescencji. Artroskopia stawu barkowego należy do zabiegów wykonywanych stosunkowo często, a to dlatego, że szeroka funkcjonalność omawianego stawu czyni go bardzo podatnym na przeciążenia, urazy oraz zmiany zwyrodnieniowe.

Kiedy zalecana jest artroskopia barku?

Jedną z przesłanek, która powinna zachęcić do rozważenia sięgnięcia po artroskopię barku powinien być utrzymujący się, przewlekły ból. Mowa o sytuacjach, kiedy zastosowano już inne metody przeciwdziałania, jak choćby odpoczynek oraz farmakoterapia. Kiedy pomimo tych środków zaradczych ból nie ustępuje, warto zgłosić się do specjalisty, który może zalecić artroskopię barku. Oto niektóre z okoliczności skutkujące przeciągającym się bólem oraz dyskomfortem barku:

  • uszkodzony stożek rotatorów
  • uszkodzony obrąbek stawowy
  • zamrożony bark
  • zapalenie błony maziowej
  • uszkodzenia spowodowane przewlekłym, reumatoidalnym zapaleniem stawu
  • wolne ciała w przestrzeni wewnątrzstawowej
  • niestabilność stawu ramieniowego
  • nawracające zwichnięcia

Przebieg artroskopii barku

Podczas artroskopii barku pacjent jest poddany działaniu środka znieczulającego miejscowo. Jeśli jednak zajdzie taka konieczność, anestezjolog może zadecydować o zastosowaniu znieczulenia ogólnego. Duże znaczenie ma również decyzja pacjenta oraz ewentualne uczuleni na środki znieczulające, o których należy poinformować lekarza podczas wywiadu medycznego.

Podczas artroskopii stawu barkowego lekarz wykonuje niewielkie nacięcie na skórze o szerokości około 5 mm. Następnie wprowadza do stawu barkowego specjalny płyn, którego zadaniem jest naciągnięcie torebki stawowej, co umożliwia lepsze zobrazowanie wnętrza stawu. Następnie lekarz wprowadza narzędzie umożliwiające uzyskanie informacji na temat wyglądu wewnętrznego stawu barkowego. Dzięki artroskopii barku można zbadać wiele struktur stawu, w tym stożka rotatorów, chrząstki, obrąbka stawowego oraz ścięgien.

Rehabilitacja po artroskopii stawu barkowego

Po zabiegu artroskopii stawu barkowego dużą rolę w odzyskaniu pełni sprawności odgrywa rehabilitacja. Ćwiczenia można rozpocząć już w pierwszym tygodniu po zabiegu. Największy nacisk powinno się kłaść na ćwiczenia wzmacniające i rozciągające. Rehabilitacja powinna być indywidualnie dobrana i odpowiednio ukierunkowana. Dobór ćwiczeń zależy więc rodzaju procedury zastosowanej podczas leczenia.