Staw biodrowy należy do najważniejszych i najbardziej narażonych w ludzkim organizmie. Biodro odgrywa kluczową rolę w możliwości poruszania się, stąd wszelkie kontuzje i zwyrodnienia zasadniczo eliminują pacjenta z aktywnego życia. Artroskopia stawu biodrowego to skuteczna oraz sprawdzona metoda diagnozowania oraz leczenia patologii związanych z tą częścią ciała. Z pewną przykrością dodać więc można, że pośród innych, znanych i praktykowanych na polskim rynku zabiegów, jak choćby artroskopia nadgarstka, czy leczenie tą metodą stawu kolanowego, artroskopia stawu biodrowego cieszy się najmniejszą popularnością, natomiast większość tego typu działań diagnostycznych oraz leczniczych dotyczy raczej młodych i bardzo aktywnych ludzi. Być może powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że liczba lekarzy specjalizujących się w tej materii nie należy do dużych. Nie bez wpływu pozostaje też powszechne przekonanie, że staw biodrowy działa tak długo, póki w pełni nie ulegnie eksploatacji. Wówczas zaś stosuje się endoprotezoplastykę (endoprotetyki).

Czy artroskopia biodra jest dobrą alternatywą dla endoprotetyki?

Z całą pewnością właściwe rozpoznanie zmian, które ma w dodatku miejsce na ich wczesnym etapie, może w znaczący sposób przyczynić się do powodzenia procesu leczenia. W tym sensie więc, warto poważnie wziąć pod uwagę możliwości, jakie daje artroskopia biodra. Zabieg zalecany jest, gdy u pacjenta dochodzi do:

  • infekcji w stawie biodrowym
  • zapalenia biodra
  • dysplazji stawu
  • zachodzi konflikt udowo-panewkowy

 

Ponadto działanie podejmowane jest w wypadku podejrzenia zespołu trzaskającego biodra (SHS) oraz występowania w stawie biodrowym ciała wolnego.