Artroskopia kolana pozwala na skuteczną diagnostykę i leczenie schorzeń stawów. Popularność tej metody wynika również z tego, że jest ona bezinwazyjna, co przekłada się na komfort pacjenta. Ponadto dzięki artroskopii możliwe jest wszczepienie implantu. Jakie ich rodzaje są wykorzystywane podczas tej czynności? Czym się wyróżniają?

Wskazania do artroskopii kolana

Artroskopia kolana jest wykorzystywana podczas usuwania ciał wolnych w kolanie, a także, gdy dojdzie do uszkodzenia chrząstki stawowej. Kolejną przesłankę do sięgnięcia po tę metodę stanowią problemy z łękotką lub więzadłem. Zdarza się, że w przypadku tych dolegliwości niezbędne okazuje się użycie implantu — zwłaszcza podczas rekonstrukcji stawów, o czym pacjent zostanie odpowiednio wcześnie poinformowany przez ortopedę.

Wykorzystanie innowacyjnych metod

Podczas rekonstrukcji stawu kolanowego może być niezbędne sięgnięcie po implant poliuretanowy, który pozwala na przeszczepienie łękotki. Jego kształt i wielkość jest praktycznie taka sama jak łękotki człowieka. Doskonale łączy się również z komórkami i naczyniami osoby, mającej implant. Podczas artroskopii kolana nierzadko używane są implanty poliestrowe. Może być on wszczepiony sam lub stać się częścią ścięgna. Przy leczeniu, mającemu na celu zespolenie oraz wygojenie zerwanego więzadła wykosztuje się też implanty LARS. Stabilizują one kość do czasu jej zrostu.

Dzięki wykorzystaniu w artroskopii tych metod pacjenci szybciej wracają do pełnej sprawności po zabiegu, co przekłada się na krótszy czas rehabilitacji. Zmniejszeniu ulega również ryzyko pojawienia się infekcji. Jednak należy pamiętać o zachowaniu ostrożności, a także stosowaniu się do zaleceń lekarza prowadzącego.