Artroskopia to małoinwazyjny zabieg chirurgiczny, stosowany w celu diagnozowania i leczenia takich schorzeń, jak rozdarta chrząstka, zerwane więzadła czy stany zapalne tkanki. Zabieg ten jest bezpieczną i skuteczną metodą diagnozowania oraz leczenia problemów ze stawami. Jego zaletę stanowi fakt, że jest bezpieczny dla pacjenta. Pozwala również na skrócenie czasu rekonwalescencji. Na czym polega artroskopia?

Przebieg artroskopii

Artroskopia jest nieinwazyjnym zabiegiem, co oznacza mniejszy ból i dyskomfort dla pacjenta niż w przypadku operacji otwartych. Przekłada się to również na mniejsze ryzyko infekcji, a także krótszy czas rekonwalescencji. Co więcej, artroskopia może dostarczyć lekarzowi bardziej szczegółowych informacji niż wykonanie zdjęć rentgenowskich. Zabieg artroskopii rozpoczyna się od podania pacjentowi środka znieczulającego. Następnie wykonuje się małe nacięcie na skórze, aby umożliwić wprowadzenie endoskopu.

Tego typu narzędzie ma umieszczoną kamerę, która pozwala na oglądanie w czasie rzeczywistym narządów i struktur wewnętrznych stawu na monitorze komputera. Artroskopia polega też na zebraniu próbek, które są potrzebne do dalszych badań. Podczas zabiegu wykonywana jest również biopsja. Po zakończeniu artroskopii endoskop zostaje usunięty z ciała, a rany są zamykane szwami.

Przygotowanie i rekonwalescencja po artroskopii

Należy pamiętać, że około 12 godzin przed zabiegiem nie należy przyjmować posiłków. Trzeba też poinformować lekarza o przyjmowanych na stałe lekach. Z kolei po artroskopii pacjent może odczuwać ból lub dyskomfort w miejscu, w którym został wprowadzony endoskop, jednak ustąpi on po kilku dniach. Ważne, aby postępować zgodnie z instrukcjami lekarza dotyczącymi powrotu do zdrowia. Nierzadko konieczna jest również rehabilitacja.