Brak stabilności w stawach, bóle czy choroby reumatoidalne to przykre dolegliwości utrudniające codzienne funkcjonowanie. Rozwiązaniem mogą być operacje chirurgiczne, jednak ich skomplikowany przebieg oraz długi okres rekonwalescencji często powstrzymuje pacjentów przed przystąpieniem do zabiegu.

W takim przypadku idealnym rozwiązaniem jest mało inwazyjny zabieg z dziedziny ortopedii zwany artroskopią. Na czym on polega i jakie są wskazania do przeprowadzenia artroskopii nadgarstka?

Na czym polega artroskopia nadgarstka?

Artroskopia nadgarstka to mało inwazyjna metoda diagnostyki i leczenia schorzeń stawu nadgarstkowego stosowana w nowoczesnej ortopedii i chirurgii. Sam zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym poprzez blokadę splotu ramiennego. Do przeprowadzenia artroskopii wymagane jest wykonanie w skórze punktowego nacięcia o średnicy do 1 cm. Następnie poprzez otwór wprowadzany jest artroskop – rodzaj endoskopu używany do wziernikowania stawów. Kamera oraz narzędzie stosowane do wykonania zabiegu ma bardzo małą średnicę, co pozwala precyzyjnie dotrzeć do ogniska choroby. Dzięki obrazowi z kamery można dokładnie sprawdzić stan więzadeł międzykostnych, stawu nadgarstkowego oraz ocenić powierzchnię stawów, a wprowadzając narzędzia kolejnym niewielkim narzędziem chirurgicznym istnieje możliwość zoperowania nieprawidłowości.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia zabiegu?

Zabieg artroskopii nadgarstka poprzedzony jest zawsze konsultacją z chirurgiem ręki, który dokonuje ekspertyzy oraz zleca niezbędne badania dodatkowe. W zależności od typu schorzenia oraz wyników badań chirurg dobiera najodpowiedniejszą metodę leczenia nadgarstka np. artroskopię. Najczęstszymi wskazaniami do przeprowadzenia artroskopii nadgarstka są uporczywe bóle nadgarstka, przerost błony maziowej, brak stabilności w nadgarstku, urazy więzadeł, choroby reumatoidalne stawów, złamania ręki, pojawienie się torbieli, cyst, ganglionów i innych zmian zwyrodnieniowych na nadgarstku. 
Bardzo dużą zaletą artroskopii nadgarstka jest znacznie krótszy okres hospitalizacji oraz rekonwalescencji w porównaniu do operacji na otwartym stawie. Ponad to po zabiegu pozostają jedynie niewielkie blizny po stronie grzbietowej, zamiast nieestetycznej długiej blizny wzdłuż nadgarstka. Dodatkowo w przypadku niektórych schorzeń np. w przypadku usuwania ganglionu nadgarstka, metoda artroskopowa jest to o wiele skuteczniejsza i minimalizuje ryzyko infekcji, powikłań czy nawrotów choroby nawet 10 – krotnie.
Nasze placówki specjalizują się w diagnostyce oraz leczeniu wielu dolegliwości i chorób m.in. schorzeń nadgarstka. Borykasz się z bólami, chorobami reumatoidalnymi lub innymi dolegliwościami stawu nadgarstka? Rozwiązaniem może być zabieg artroskopii przeprowadzony przez naszych specjalistów.