Osoby borykające się z obrzękami stawów i bólem czy też zmianami niepozwalającymi na swobodne ruszanie kolonem powinny przemyśleć artoskopię. Zabieg ten okazuje się również pomocny przy torbielach, zwyrodnieniu oraz zapaleniu stawów. Artoskopia pozwala na dokładne zbadanie kolana w małoinwazyjny sposób, dlatego jest tak często stosowana. Jak wygląda tego typu zabieg?
Przygotowania do artoskopii kolana
Przed przystąpieniem do artoskopii kolona pacjent musi mieć za sobą konsultację ortopedyczną, a także wykonane badania RTG i, jeśli zachodzi taka potrzeba, rezonans elektromagnetyczny. Na tej podstawie oraz szczegółowym wywiadzie z pacjentem, lekarz decyduje czy dana osoba kwalifikuje się do zabiegu. Należy pamiętać, żeby poinformować specjalistę o tym, jakie leki się przyjmuje, gdyż mogą mieć one wpływ na przebieg zabiegu. 12 dni przed artroskopią pacjent nie może przyjmować żadnych pokarmów i płynów.
Jak przebiega artroskopia kolana?
Artroskopia kolana nie jest bardzo inwazyjna, więc pacjent pozostaje na półprzytomny i znieczulony od pasa w dół. Jednak lekarz może zdecydować o podaniu narkozy. W zależności od przyczyny zabiegu osoba siedzi lub leży podczas trwania czynności. Następnie chirurg wykonuje niewielkie nacięcie na kolonie o średnicy nie większej niż 8 mm. Za jego pomocą miejsce poddawane zabiegowi zostaje wypełnione roztworem soli fizjologicznej. Kolejny krok to wprowadzenie kamery. Jeśli lekarz zlokalizuje problem, może go od razu wyeliminować. Artroskopia trwa zazwyczaj 2-3 godziny.
Dzięki temu, że artroskopia nie wymaga chirurgicznego otwierania stawu, pacjent szybciej dochodzi do pełnej sprawności po wykonanym zabiegu. Ponadto zmniejsza się ryzyko infekcji. Jednak należy pamiętać o nieprzeciążaniu operowanej nogi i korzystanie z kul podczas chodzenia, jeśli tak zaleci ortopeda. Warto też skorzystać z pomocy rehabilitanta, by poprawić stabilizację stawu.