Artroskopia służy diagnostyce i leczeniu urazów i chorób w obrębie stawów. To rodzaj małoinwazyjnego działania, polegający na wziernikowaniu wnętrza przy użyciu endoskopu wprowadzonego przez niewielkie nacięcie ciała. Na czym polega ten rodzaj leczenia i jakie są wskazania do zabiegu?

Czym jest artroskopia i jakich stawów dotyczy?

Dzięki użyciu nowoczesnych technik operacyjnych polegających na działaniu bezpośrednio w miejscu występowania problemu bez konieczności „otwierania ciała” możliwe jest precyzyjne dotarcie do źródła choroby, zdiagnozowanych deformacji oraz zmniejszenia towarzyszących tradycyjnym technikom leczenia dolegliwościom pooperacyjnym, znacznemu zniwelowaniu bólu. Zabieg artroskopii może dotyczyć stawu łokciowego, kolanowego, a także nadgarstków, stawu skokowego, biodrowego czy też barku. Ważną jego zaletą jest fakt, iż pacjent już w następnej dobie po jego ukończeniu może wrócić do domu i znacznemu przyspieszeniu ulega powrót do zdrowia i odzyskania niekiedy pełnego powrotu do sprawności.

Dlaczego warto poddać się zabiegowi artroskopii?

Jako jedna z niewielu metod leczenia urazów i schorzeń stawów, artroskopia pozwala na jednoczesne leczenie sąsiednich tkanek i struktur, co pozwala na pełniejsze zdiagnozowanie przyczyn dolegliwości bólowych i tym samym skuteczniejsze leczenie. Operacja, o której mowa pozwala na rekonstrukcję więzadeł stawu, wygładzenie chrząstki stawowej, usunięcie uszkodzonych łękotek, przerostu błony maziowej lub jej fałdów, ciał obcych lub wolnych obecnych w przestrzeni stawowej, bądź wypłukanie przestrzeni stawu kolanowego, jak również dokładną diagnostykę przestrzeni stawowej i pobraniu wycinków do diagnostyki histopatologicznej.

Przeważnie cała procedura prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym, choć w niektórych przypadkach zalecone być może znieczulenie ogólne. Jakiś czas po zabiegu należy chodzić z odciążonym stawem, a także podjąć rehabilitację, celem poprawy wyników zabiegu i odzyskania pełnej sprawności.