Zmiany zwyrodnieniowe, zapalne czy też o charakterze nowotworowym, obecność ciał obcych, złamania, a także problemy ze stabilnością stawu w kolonie mogą być wskazaniem do wykonania artroskopii. Tego typu zabieg jest bezinwazyjny, co przekłada się na szybszy powrót pacjenta do zdrowia i sprawności. Ze względu na to, jaki charakter ma artroskopia, wyróżnia się parę jej typów. Czym się one od siebie różnią?

Typy artroskopii kolana

Zanim lekarz zdecyduje o przeprowadzeniu artroskopii, konieczne jest zdiagnozowanie problemu, by móc wdrożyć odpowiednie leczenie. W związku z tym wykonuje się artroskopię diagnostyczną, dzięki której możliwe jest obejrzenie stawu „od środka”. Minimalizuje to ryzyko nieodpowiedniego leczenia. W tym celu wykorzystuje się endoskop i za jego pomocą wprowadza do stawu kamerę wraz ze światłem.

Dopiero po rozeznaniu można przejść do wykonania artroskopii terapeutycznej lub medycznej — w zależności od tego, z jakim problem boryka się pacjent. Zabieg artroskopii tego typu przeprowadza się z użyciem urządzenia wyposażonego w trokary i noże. Należy podkreślić, że o tym, jak będzie przebiegał zabieg, decyduje lekarz, informując pacjenta o wszystkich szczegółach.

Przygotowanie i postępowanie po zabiegu

Artroskopia kolana wiąże się z wykonaniem pełnej morfologii oraz badań ogólnych moczu. Wymagane może być też zrobienie EKG. Należy mieć też szczepienie na WZW typu B. Dwa tygodnie przed zabiegiem nie powinno przyjmować się leków rozrzedzających krew. Jeśli są one przypisane na stałe, należy o tym poinformować lekarza. Z kolei po artroskopii rekonwalescencja trwa około od 2 do 8 tygodni. W tym czasie należy zachować ostrożność i wykonywać ćwiczenia w obecności rehabilitanta, co pomoże w przywróceniu kolanu sprawności.