Paluchy koślawe potocznie zwane są haluksami. To schorzenie stóp najczęściej dotyka kobiety, zazwyczaj uniemożliwiając im zakładanie wysokiego obuwia i nierzadko powodując ból w trakcie chodzenia. Dlatego większość z nich udaje się do lekarza ortopedy, który dogłębnie analizuje dany przypadek deformacji.
Często zdarza się, że pacjentów kieruje się na zabieg chirurgiczny. Jakie są wskazania do wykonania operacji palucha koślawego? O tym dowiesz się z tego artykułu!

Jakie są przyczyny powstawania palucha koślawego?

Haluksy są chorobą zwyrodnieniową, która charakteryzuje się bocznym odchyleniem największego palca stopy. Deformacja jest widoczna i powinna skłonić osobę chorą do skonsultowania się z lekarzem ortopedą z Doctorsbase w momencie, gdy paluch znacząco rotuje, a czasem nawet nachodzi lub podchodzi pod drugi palec. Początkowo schorzenie to nie powoduje dolegliwości bólowych, ponieważ deformacja jest procesem stopniowym. Wraz z rozwojem palucha koślawego mogą pojawić się zaczerwienienia i opuchlizna w okolicy chorego stawu.

Co odpowiada za pojawienie się haluksów? Jedną z przyczyn jest płeć – kobiety dziesięciokrotnie częściej dotyka ta przypadłość. Oprócz tego największe znaczenie mają uwarunkowania genetyczne. Specyficzna budowa stopy, w tym także ścięgien i więzadeł predysponuje do pojawienia się paluchów koślawych. Należy również zaznaczyć, że osoby otyłe z płaskostopiem i kobiety ciężarne są bardziej narażone na wystąpienie haluksów.

Operacja palucha koślawego – wskazania

Nawet gdy deformacja stopy nie powoduje dolegliwości bólowych, należy ją obserwować i regularnie konsultować z lekarzem ortopedą, który może wdrożyć leczenie zachowawcze. Co to oznacza? Najczęściej specjaliści zalecają noszenie wygodnych i nieograniczających ruchów buty ze specjalnymi wkładkami, okresowe stosowanie chłodnych okładów, a także przyjmowanie leków przeciwzapalnych. Jeśli tego typu metody prewencyjne nie są efektywne, a deformacja wciąż postępuje, lekarz ortopeda może skierować pacjenta na zaawansowany zabieg artroskopii lub leczenie operacyjne. Sposobów leczenia palucha koślawego jest kilka w zależności od stopnia i rodzaju koślawości.

Najczęściej pacjenci kierowani są do leczenia inwazyjnego w momencie, gdy dolegliwości bólowe są nasilone, haluksy utrudniają funkcjonowanie w życiu codziennym, a także jeśli poprzednie metody nie przyniosły satysfakcjonujących rezultatów. Poza tym wskazaniem do wykonania operacji palucha koślawego mogą być zaawansowane zmiany rzutujące na pozostałe części stopy, a czasem i na cały układ ruchu.