Zabieg artroskopii kolana znajduje szerokie zastosowanie w diagnozowaniu i leczeniu stawu, który jest szczególnie narażony na przeciążenia oraz kontuzje. W grupie ryzyka wystąpienia chorób i patologii w obrębie stawu kolanowego są przede wszystkim sportowcy i pracownicy fizyczni – górnicy, pracownicy budowy. Problemy z kolanem dotykają także ludzi starszych. Wiele schorzeń daje się wyleczyć i wyeliminować samym tylko unieruchomieniem kolana i odpowiednią terapią farmakologiczną. Niekiedy jednak niezbędny może się okazać zabieg artroskopii kolana, czyli operacyjne leczenie stawu kolanowego.

Kiedy wskazana jest artroskopia operacyjna stawu kolanowego?

Artroskopia operacyjna stawu kolanowego wykonywana jest przede wszystkim u pacjentów po przebytym urazie lub przeciążeniu kolana, jak również u osób, u których w wyniku różnych chorób obserwuje się brak stabilności stawu, ograniczenia w zakresie ruchomości lub nawracające obrzęki. Zabieg artroskopii jest mało inwazyjną w porównaniu do endoprotezy metodą leczenia i wykonywany jest najczęściej w przypadku:

  • zmian urazowych stawów – uszkodzenie łąkotek, uszkodzenie więzadeł krzyżowych, złamaniach kostno-chrzęstnych; „blokada kolana” po urazie,
  • niestabilności stawu – pęknięcie, zerwanie więzadła krzyżowego kolana,
  • przewlekłych dolegliwości kolana (liczne wysięki stawu kolanowego, choroby chrząstki stawowej, choroby błony maziowej),
  • ciał wolnych kolana,
  • ciał obcych w stawie,
  • leczenia stanu zapalnego kolana, np. reumatoidalne zapalenie stawów,
  • nowotworu rozwijającego się w obrębie stawu.

Artroskopia może być wykonywana w celu diagnostycznym – tzw. artroskopia zwiadowcza, która pomaga ortopedzie w diagnozie schorzenia – lub w celu naprawczym – eliminacja zdegradowanej części stawu.

Przebieg artroskopii kolana i rekonwalescencji po zabiegu

Przebieg artroskopiijest zbliżony do innych działań z użyciem artroskopu, jak np. artroskopia stawu łokciowego. Pacjent zostaje znieczulony, przy czym stosowane jest przeważnie znieczulenie miejscowe – osoba poddawana zabiegowi przez cały czas pozostaje przytomna. Artroskopia kolana jest techniką małoinwazyjną – wykonywane są niewielkie nacięcia nieprzekraczające 8 mm. Lekarz przez niewielki otwór wprowadza do wnętrza stawu roztwór soli fizjologicznej, dzięki któremu widok z kamery artroskopu jest wyraźniejszy. Następnie do środka stawu zostaje wprowadzony sam aparat. Tym sposobem specjalista przygląda się strukturze wewnątrzstawowej i ewentualnym nieprawidłowościom, jakie zachodzą w jej obrębie. Widzi zatem wyraźnie mięśnie, chrząstki i więzadła, łąkotkę oraz błonę maziową, badając ich stan i działanie.

Decydując się na zabieg operacyjnej artroskopii kolana, należy przygotować się na trwającą (w zależności rozległości zabiegu i uszkodzeń) od 6 do 12 tygodni rekonwalescencję. Hospitalizacja po zabiegu zazwyczaj nie jest konieczna, a pacjent może opuścić szpital w tym samym dniu lub dzień po zabiegu. Najważniejsze jest odciążanie operowanego kolana przez pierwszych kilka tygodni, a to wiąże się z poruszaniem się o kulach. Ważne jest, aby pamiętać o wdrożeniu rehabilitacji w celu rozciągnięcia mięśni, a także poprawienia stabilizacji stawu.

Artroskopia stawu kolanowego na NFZ

Artroskopia stawu kolanowego na NFZ wiąże się z koniecznością uzbrojenia się w cierpliwość. Kolejki oczekujących na zabieg są bardzo długie – decydując się na artroskopię kolana na NFZ, trzeba liczyć się z tym, że najbliższy wolny termin zabiegu może być dopiero za 2 lata. Proponujemy zatem rozwiązanie, które znacząco skróci Państwa czas oczekiwania, pozwalając jednocześnie na częściową refundację. Dzięki częściowej refundacji NFZ, mogą liczyć Państwo na zabieg w cenie nawet o połowę niższej od przyjętej na rynku medycznym. Dodatkowo zapewniamy, że korzystając z oferowanych przez nas zabiegów, mają Państwo zagwarantowaną fachową opiekę i pomoc – włącznie z przygotowaniem do zabiegu oraz podczas rekonwalescencji.