Artroskopia stawu kolanowego to jeden ze skutecznych sposobów walki z różnymi schorzeniami tej części ciała. Zazwyczaj jest wykonywana u pacjentów, którzy wcześniej doznali przeciążenia albo urazu kolana. Jej popularność jest związana prawdopodobnie z faktem, że zalicza się ją do metod małoinwazyjnych, szczególnie jeżeli porównany artroskopię z endoprotezą. Warto jednak zaznaczyć, że pomimo tego również po wykonaniu tego zabiegu musimy poddać się rehabilitacji. Jak ona wygląda i ile czasu trwa?
Jak przebiega rehabilitacja po zabiegu artroskopii kolana?
Celem rehabilitacji u osób, które przeszły zabieg artroskopii kolana, jest głównie zadbanie o stabilizację stawu oraz rozciągnięcie mięśni. Warto zaznaczyć, że odpowiednie ćwiczenia pozwalają na zmniejszenie odczuwanego bólu oraz skrócenie czasu potrzebnego na regenerację tkanek. Plan rehabilitacji zawsze powinien być układany przez wykształconego i doświadczonego fizjoterapeutę, który dostosuje ćwiczenia zarówno do wykonanego zabiegu, jak i wieku, a także kondycji fizycznej pacjenta. Warto pamiętać o tym, że w zależności od przyczyny wykonania zabiegu inna będzie droga powrotu do pełnej sprawności.
Ile zajmuje rehabilitacja po artroskopii kolana?
Zazwyczaj już w dniu wykonania artroskopii kolana pacjent opuszcza szpital. W niektórych przypadkach możemy zostać wypisani kolejnego dnia. Bardzo ważne w pierwszych tygodniach jest pamiętanie o odciążaniu kolana, a więc chodzeniu o kulach. Same ćwiczenia z reguły są planowane na czas od 6 do 12 tygodni, jednak warto pamiętać, że wiele zależy w tym przypadku od samego pacjenta oraz tego, jak szybko jego tkanki będą się regenerować. Należy dodać, że oprócz ćwiczeń wykonywanych z fizjoterapeutą można też wspomagać się tymi w domu, jednak one również powinny być skonsultowane ze specjalistą.