Staw biodrowy należy do najważniejszych i najbardziej narażonych na urazy. Biodro odgrywa kluczową rolę w możliwości poruszania się, dlatego wszelkie kontuzje i zwyrodnienia zasadniczo eliminują pacjenta z aktywnego życia. Artroskopia stawu biodrowego to skuteczna oraz sprawdzona metoda diagnozowania oraz leczenia patologii związanych z tą częścią ciała. Liczba lekarzy specjalizujących się w artroskopii biodra jest mała, przez co zabieg ten nie cieszy się tak dużą popularnością jak choćby artroskopia nadgarstka czy stawu kolanowego, natomiast większość tego typu działań diagnostycznych oraz leczniczych dotyczy raczej młodych i bardzo aktywnych ludzi. Być może powodem tego stanu rzeczy jest fakt, że liczba lekarzy specjalizujących się w tej materii nie należy do dużych. Nie bez wpływu pozostaje też powszechne przekonanie, że staw biodrowy działa tak długo, póki w pełni nie ulegnie eksploatacji. Wówczas zaś stosuje się endoprotezoplastykę (endoprotetyki).
Czy artroskopia biodra jest dobrą alternatywą dla endoprotetyki?
Właściwe rozpoznanie zmian na wczesnym etapie powstawania schorzenia może w znaczący sposób przyczynić się do powodzenia procesu leczenia. Warto więc poważnie wziąć pod uwagę możliwości, jakie daje artroskopia biodra. Zabieg ten zaleca się pacjentom, u których w wyniku badania klinicznego i obrazowego stwierdzono m.in.:
- infekcję w stawie biodrowym,
- uszkodzenie obrąbka,
- złamanie typu Pipkina,
- zapalenie biodra z wysiękiem,
- chorobę błony maziowej,
- dysplazję stawu,
- konflikt udowo-panewkowy.
Ponadto działanie podejmowane jest w wypadku podejrzenia zespołu trzaskającego biodra (SHS) oraz występowania w stawie biodrowym ciała wolnego.
Dlaczego warto się zdecydować na artroskopię biodra?
Artroskopia biodra jest zabiegiem mało inwazyjnym – w okolicy biodra wykonywane są 2 bądź 3 niewielkie nacięcia, a pacjent bardzo szybko wraca do zdrowia. Zabieg ten w wielu przypadkach stanowi alternatywę dla endoprotezoplastyki, która jest łatwiej dostępna niż artroskopia, ale rekonwalescencja pooperacyjna trwa dużo dłużej.
Zabieg artroskopii biodra przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym, nie wymaga wielodniowej hospitalizacji, a rehabilitacja trwa dużo krócej niż w przypadku endoprotezoplastyki. Ponadto po zabiegu staw biodrowy może być bardzo szybko obciążony, a co za tym idzie – pacjent może samodzielnie się poruszać.