Uciążliwy ból w okolicach barków, który nasila się podczas ruchów rękoma może być objawem urazu stawu barkowego. Na tę dolegliwość może także wskazywać poczucie niestabilności stawu, które nie pozwala na normalne poruszanie kończyną, a także obrzęki, guzy czy zasinienie. Do urazu stawu barkowego dochodzi, gdy głowa kości ramiennej wysuwa się z panewki stawowej i przemieszcza ponad staw. Jest to bardzo popularny uraz występujący u osób wykonujących sport.

Przyczyny powstawania urazów

Najczęstszą przyczyną urazów stawu barkowego są upadki na ramię lub na wyciągniętą rękę. Uszkodzenie stawu zachodzi, gdy w trakcie upadku, obojczyk jest ustabilizowany na klatce piersiowej, a łopatka jest spychana przez bark ku dołowi. Istnieją także poważniejsze przypadki urazów, w których następuje rozerwanie więzadeł stabilizujących, a także przyczepów mięśnia naramiennego lub czworobocznego, a nawet złamanie struktur kostnych.

Istnieją różne rodzaje urazów barku, można je rozpoznać dokładniej dzięki profesjonalnym badaniom takim jak np.: artroskopia stawu barkowego. Najczęściej występujące urazy to:

– niestabilność barku, która występuje, gdy głowa kości ramiennej nie może utrzymać się w panewce stawu,

– uszkodzenia stożka rotatorów, do których najczęściej dochodzi po upadku lub dźwignięciu zbyt ciężkiego przedmiotu,

– lub zwichnięcie barku, które zazwyczaj następuje w kierunku przednim.

Leczenie urazu stawu barkowego

Od razu po urazie, ulgę może przynieść zimny okład. W celu złagodzenia bólu, można także przyjąć lek zawierający paracetamol lub niesteroidowy lek przeciwzapalny. Zniekształcenia i ograniczenia ruchomości stawu barkowego nie należy jednak lekceważyć. Nieleczone lub powtarzające się urazy tego typu mogą mieć niebezpieczne konsekwencje, a nawet doprowadzić do choroby zwyrodnieniowej. Aby odpowiednio zareagować na zauważone objawy oraz ustalić dokładne źródło urazu, należy udać się do lekarza specjalisty. W trakcie podróży do lekarza, należy odpowiednio zabezpieczyć i unieruchomić kończynę.

Na podstawie wywiadu lekarskiego oraz serii badań, lekarz postawi diagnozę, która stanie się podstawową do podjęcia odpowiedniego leczenia. Najczęściej, z urazami stawu barkowego można poradzić sobie po prostu przez nieforsowanie go przez kilka miesięcy. Można to osiągnąć np.: przez unieruchomienie bolesnej części ciała. To pozwoli na regenerację stawu. W przypadku, gdy metody nieoperacyjne nie dają oczekiwanych rezultatów, lekarz może podjąć decyzję o leczeniu operacyjnym np.: te z wykorzystaniem artroskopu (zabieg ten jest mało inwazyjny i nie wymaga przeprowadzania cięć na skórze) lub operacje metodą otwartą.