Skręcenie stawu kolanowego

Nasze kolana bardzo często są narażone na wiele różnych urazów. Jednym z najczęstszych powodów uszkodzeń kolan, z jakimi możemy mieć do czynienia, są niewątpliwie skręcenia stawu kolanowego. Uraz ten dotyczy oczywiście więzadeł, które znajdują się wewnątrz kolana, a ich zerwanie wymaga nie tylko zabiegu operacyjnego, ale również wielomiesięcznej rehabilitacji. Jeżeli chodzi o skręcenie stawu kolanowego, urazy mogą być nie tylko ciężkie, ale także objawiające się w formie naciągnięcia więzadeł, w których należy po prostu odpocząć od wzmożonego ruchu. Istnieją również sytuacje, kiedy dochodzi do naderwania więzadeł wraz z uszkodzeniem torebki stawowej. Do objawów takiego uszkodzenia zaliczają się m.in. niestabilność stawu, uczucie „uciekania” czy „przeskakiwania” kolana oraz ból, nasilający się zwłaszcza podczas aktywności fizycznej. Ta sytuacja na ogół wymaga lekkiej rehabilitacji (podobnie jak przy zerwaniu) oraz niwelacji opuchlizny.

 

Kłopoty z rzepką i innymi strukturami kolana

Inną częstą kontuzję kolan stanowi także zwichnięcie rzepki, które może powstać przy mocnym uderzeniu w tą część ciała. Bardzo charakterystyczne w tym urazie jest oczywiście przemieszczenie się rzepki w boczną stronę. Podobnie jak w przypadku zerwania więzadeł, zwichnięcie rzepki może być również bardzo uciążliwe. Oprócz silnego bólu do najczęstszych objawów zaliczają się tu ostry obrzęk, uczucie luzu i niestabilności kolana czy zapalenie stawu kolanowego. Ponadto staw może również mieć ograniczoną ruchomość lub nawet zostać całkowicie unieruchomiony.

Proces leczenia w takim przypadku często wymaga także zabiegu chirurgicznego określanego mianem artroskopii kolana bądź też wielotygodniowej rehabilitacji, jak również poruszania się w specjalnie przeznaczonych do tego typu urazów stabilizatorów.  Niestety, problemy związane ze zwichniętą rzepką mogą też często powracać.

Jeden z urazów kolana, na które szczególnie narażone są osoby w podeszłym wieku, stanowi uszkodzenie łąkotki. Jest to rodzaj kontuzji, która powstaje w momencie prostowania nóg (np. podczas wstawania z krzesła) oraz ich obrotu. Niestety, przy tego typu kontuzji możemy często odczuwać bardzo charakterystyczny ból, pojawiający się w trakcie zginania i prostowania nogi lub – w przypadku uszkodzenia pionowego – podczas skrętu przy jednoczesnym obciążeniu kolana. Uszkodzenie horyzontalne może z kolei wiązać się z bólem w tylnej partii kolana.

Możemy także mieć do czynienia ze zbierającym się w kolanie płynem. W związku z nadmiernym bądź też zbyt intensywnym ruchem w kolanie istnieje także możliwość powstania bardzo bolesnego zapalenia ścięgna. Aby skutecznie zapobiec tej sytuacji, należy w odpowiedni sposób przygotować się do intensywnego ruchu poprzez ćwiczenia i stopniowe narastanie obciążania stawu.