Najkrótsza kolejka na zabieg endoprotezoplastyki (wszczepienie endoprotezy) stawu kolanowego  z NFZ na Śląsku

Czas oczekiwania na zabieg endoprotezoplastyki (wszczepienie endoprotezy) stawu kolanowego refundowanego z Narodowego Funduszu Zdrowia zależy od wielu czynników. Są to liczba pracujących lekarzy, renoma danej placówki, a przede wszystkim wysokość kontraktu danej placówki z NFZ, na podstawie którego ustala się limity zabiegów i przyjęć do oddziałów.

Czas oczekiwania waha się od ok. roku do 23 lat!

Czas oczekiwania

Stosunkowo szybko można się dostać do oddziałów w Rybniku i Jaworznie – ok. roku. Tam w kolejkach czeka odpowiednio 300 i 100 osób. Średni czas oczekiwania do największego ortopedycznego szpitala w regionie – w Piekarach Śląskich, czeka się średnio 10 lat. Chociaż w niektórych przypadkach można się dostać na zabieg już w przyszłym roku.

Najdłuższy czas oczekiwania zgłosił Szpitali Miejski w Chorzowie, gdzie na zabieg oczekuje blisko 600 chorych. Tam czas oczekiwania pobił niechlubny rekord 23 lat.

Przypadki pilne przyjmowane są zwykle szybciej, lecz nie jest to regułą. Średni czas oczekiwania może dochodzić do kilku lat, chociaż tylko 3 placówki deklarują zabieg w przyszłym roku.

Czy jest alternatywa?

Należy pamiętać, że część pacjentów kierowana jest przedwcześnie na zabieg z uwagi na okres oczekiwania. Dopiero w kolejce choroba się stopniowo „rozwija i dojrzewa” do zabiegu endoprotezoplastyki. Część lub większość zmian chorobowych może zostać naprawiona podczas artroskopii rekonstrukcyjnej. Może to przynieść ulgę pacjentowi i umożliwić powrót do codziennych aktywności.

Dane zaczerpnięto z Informatora o Terminach Leczenia prowadzonego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.