Atroskopia kolana to bezpieczny i mało inwazyjny zabieg, pozwalający na dokładne stawu kolanowego i jego okolic (artroskopia diagnostyczna) oraz jego leczenie. Charakteryzuje się bardzo znikomym stopniem komplikacji pooperacyjnych, dlatego jest coraz częściej wybierana przez pacjentów. Dzięki artroskopii w krótkim czasie nasze kolano odzyska dawną formę!
Zmiany w stawie kolanowym spowodowane urazami mechanicznymi, przewlekłe dolegliwości kolana, reumatoidalne zapalenie stawu, a nawet zmiany nowotworowe rozwijające się w obrębie kolana – w tych wszystkich przypadkach szansą na leczenie może być właśnie artroskopia. Zabieg pozwala m.in. na rekonstrukcję wiązadeł stawu, wygładzenie chrząstki stawowej, usunięcie ciał obcych w okolicach stawu, uszkodzonych łękotek i przerostów błony maziowej. Jak przebiega zabieg i co warto o nim wiedzieć?
Zabieg artroskopii kolana: najważniejsze informacje
- Przed operacją wykonaj prześwietlenie rentgenowskie stawu kolanowego. Skierowanie uzyskasz od lekarza rodzinnego. Jeśli będą potrzebne inne badania, zleci je i wykona lekarz ortopeda.
- Najczęściej zabieg artroskopii kolana jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Znieczulenie ogólne (narkoza) jest możliwe na życzenia pacjenta.
- Zabieg może być przeprowadzany w pozycji siedzącej lub leżącej, w zależności od dokładnego charakteru schorzeń.
- Czas trwania operacji artroskopii kolana wynosi od pół godziny do dwóch godzin, w zależności od stopnia skomplikowania zabiegu i rodzaju dolegliwości.
- Zabieg rozpoczyna wprowadzenie kamery i narzędzi w okolice stawu. Wcześniej chirurg wykonuje niewielkie nacięcia i ogląda okolice stawu kolanowego na ekranie. Później przystępuje do właściwej części zabiegu, zgodnie z diagnozą (może to być usunięcie łękotki lub zniszczonej chrząstki stawowej czy też podanie leków, które odbudowują strukturę stawu).
- Szwy są usuwane po okresie od tygodnia do 10 dni. Pacjent już po kilkugodzinnej obserwacji po zabiegu może wyjść do domu.
- Powikłania występują niezwykle rzadko, a pacjent szybko wraca do normalnego funkcjonowania.
Warto rozważyć wykonanie zabiegu w klinice za granicą np. w naszej nowoczesnej i doświadczonej klinice w Ostrawie, w Czechach. Unikniemy wtedy czekania w wielomiesięcznych kolejkach lub zaoszczędzimy pieniądze, które wydalibyśmy na zabieg w prywatnej klinice w Polsce, dzięki refundacji części kosztów przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Atutem naszej kliniki jest również fakt, że nasi pracownicy zajmą się formalnościami pomiędzy NFZ a kliniką, dzięki czemu pacjent będzie mógł się skupić na dochodzeniu do siebie.