Zgłoszenia można dokonać telefonicznie lub poprzez formularz kontaktowy na tej stronie. Nie wymagamy posiadania skierowania. Po kontakcie rezerwujemy dogodny termin wizyty kwalifikacyjnej.
Zabiegi astroskopii
Zabieg artroskopii to nieinwazyjne działanie, służące diagnostyce i leczeniu licznych schorzeń stawów. Polega na wziernikowaniu wnętrza, poprzez endoskop wprowadzony przez małe nacięcie o średnicy nieprzekraczającej 1 centymetra. Sama kamera operacyjna oraz narzędzie niezbędne do wykonania zabiegu również odznacza się średnicą poniżej 10 mm. Dzięki małym rozmiarom możliwe jest nie tylko precyzyjne dotarcie do źródła choroby, czy deformacji, ale też zmniejszenie towarzyszących zabiegowi dolegliwości pooperacyjnych oraz znaczne ograniczenie bólu. Zabieg artroskopii doskonale nadaje się do diagnozowania, badanie oraz leczenia przypadłości atakujących praktycznie wszystkie stawy. W naszej ofercie znajdą więc Państwo liczne jej warianty, by wspomnieć tylko artroskopię stawu łokciowego, zabiegi na nadgarstki, czy staw skokowy. Operacja prowadzona tą metodą umożliwia skrócenie pobytu w szpitalu, szybki powrót do zdrowia i możliwie najpełniejszy powrót do sprawności. W znacznej mierze eliminują też możliwość powikłań.
Zabiegi artroskopowe a otwarte metody operacyjne
Dzięki zabiegom artroskopowym chore stawy oraz sąsiednie tkanki i struktury leczone mogą być ze wszystkich stron naraz. Wszystko dlatego, że małe, punktowe nacięcia, pozwalają na wprowadzenie narzędzi ze wszystkich stron i poprowadzenie działań z użyciem złożonej perspektywy oraz dobrego rozpoznania. Nasi lekarze zyskują zatem możliwość tak leczenia wszystkich składowych jednej przypadłości, jak i kilku chorób naraz. Warto skonfrontować ten fakt z klasycznymi, otwartymi metodami operacji, podczas których zakres działań specjalisty ograniczony jest jedynie do konkretnego obszaru, podczas gdy rana i powiązane z nią niedogodności oraz zagrożenia, są znacznie większe. Dodatkowym czynnikiem ryzyka staje się również występująca niekiedy konieczność ponowienia klasycznej ingerencji chirurgicznej. Wszystko to znacząco wydłuża czas dochodzenia do zdrowia i naraża chorego na dodatkowe komplikacje. Warto zatem dodać, że obecnie znakomita większość operacji stawów, a nawet zabiegów pozastawowych może być wykonana przez doświadczonego w artroskopii specjalistę, a ilość komplikacji pooperacyjnych wynosi ok. 0,003 % (metody otwarte średnio 3%).
W naszej placówce wykonujemy między innymi:
- artroskopię stawu kolanowego;
- artroskopię stawu skokowego;
- artroskopię stawu barkowego;
- artroskopię stawu łokciowego;
- artroskopię nadgarstka;
- artroskopię stawu biodrowego;
Przebieg wziernikowania
Po wprowadzeniu kamery operacyjnej i narzędzi operacyjnych przez małe nacięcia w skórze w okolicy stawu, ortopeda widzi jamę stawową na ekranie monitora. Chory w trakcie zabiegu w zależności od operowanego stawu jest w pozycji siedzącej lub leżącej. Czasem zakłada się specjalną opaskę powyżej stawu celem ograniczenia krwawienia w trakcie zabiegu. Chirurg przy użyciu narzędzi może zszyć lub usunąć uszkodzoną łękotkę, zespolić odłamy kostne, usunąć zniszczoną chrząstkę stawową, zrekonstruować więzadła lub podać specjalne preparaty odbudowujące strukturę stawu. Artroskopia pozwala na:
- rekonstrukcję więzadeł stawu
- wygładzenie chrząstki stawowej
- usunięcie uszkodzonych łękotek
- usunięcie przerostu błony maziowej lub jej fałdów
- wypłukanie przestrzeni stawu kolanowego
- usunięcie ciał obcych lub wolnych obecnych w przestrzeni stawowej
- dokładną diagnostykę przestrzeni stawowej i pobraniu wycinków do diagnostyki histopatologicznej
Znieczulenie i czas trwania zabiegu
Zabiegi wykonywane są zwykle w znieczuleniu miejscowych. W przypadku zaawansowanych, długo trwających zabiegów, proponowane jest znieczulenie ogólne. Na życzenie możemy operować w znieczuleniu ogólnym. Zabieg trwa od 30 min do 2 godzin w zależności od stawu i zaawansowania choroby.
Po zabiegu artroskopii
Szwy usuwa się zwykle po 7-10 dniach. Po zabiegu artroskopii i krótkiej obserwacji w szpitalu pacjent wypisywany jest do domu. DoctorsBase gwarantuje transport do szpital i z powrotem. Można również zamówić transport bezpośrednio z domu (kwota transportu wyliczana indywidualnie).
Po zabiegu można chodzić z odciążonym stawem przy pomocy kuli i ortez (stabilizatorów). Należy również podjąć rehabilitację celem poprawy wyników zabiegu. Pod operowane kolano lub inny staw nie należy podkładać żadnych poduszek, zwiniętych koców itp. – grozi to wystąpieniem przykurczu. Nie wolno wykonywać gwałtownych skrętów, nagłych zwrotów czy podskoków. Niewskazana jest zarówno długotrwała pozycja stojąca, jak i długotrwałe siedzenie. Operowany staw należy okładać lodem, regularnie zmieniać opatrunek, upewniając się, że newralgiczne miejsce nie zostało zabrudzone. Stosuje się leki przeciwbólowe oraz przeciwzakrzepowe zgodnie z zaleceniami lekarza. Przez pewien czas operowanego stawu nie można moczyć (nie należy brać kąpieli w wannie, tylko prysznic, dokładnie zabezpieczając operowane miejsce, np. folią).
Możliwe powikłania
- Blizna po cięciach
- Przejściowa opuchlizna stawu po zabiegu
- Przejściowy ból stawu po zabiegu
- Bardzo rzadko – krwiak stawu lub zapalenie
Jakie badania powinny być wykonane przed kwalifikacją do artroskopii?
Należy mieć wykonany RTG (rentgen) „chorego” stawu. Skierowanie może wydać lekarz rodzinny.
Dodatkowe badania, np. USG stawu ortopeda wykonana w trakcie wizyty kwalifikacyjnej.