Jak przebiega zabieg
badania, kontrole, refundacja NFZ

Zabiegi astroskopii

Zabieg artroskopii to nieinwazyjne działanie, służące diagnostyce i leczeniu licznych schorzeń stawów. Polega na wziernikowaniu wnętrza, poprzez endoskop wprowadzony przez małe nacięcie o średnicy nieprzekraczającej 1 centymetra. Sama kamera operacyjna oraz narzędzie niezbędne do wykonania zabiegu również odznacza się średnicą poniżej 10 mm. Dzięki małym rozmiarom możliwe jest nie tylko precyzyjne dotarcie do źródła choroby, czy deformacji, ale też zmniejszenie towarzyszących zabiegowi dolegliwości pooperacyjnych oraz znaczne ograniczenie bólu. Zabieg artroskopii doskonale nadaje się do diagnozowania, badanie oraz leczenia przypadłości atakujących praktycznie wszystkie stawy. W naszej ofercie znajdą więc Państwo liczne jej warianty, by wspomnieć tylko artroskopię stawu łokciowego, zabiegi na nadgarstki, czy staw skokowy. Operacja prowadzona tą metodą umożliwia skrócenie pobytu w szpitalu, szybki powrót do zdrowia i możliwie najpełniejszy powrót do sprawności. W znacznej mierze eliminują też możliwość powikłań.

 

Zabiegi artroskopowe a otwarte metody operacyjne

Dzięki zabiegom artroskopowym chore stawy oraz sąsiednie tkanki i struktury leczone mogą być ze wszystkich stron naraz. Wszystko dlatego, że małe, punktowe nacięcia, pozwalają na wprowadzenie narzędzi ze wszystkich stron i poprowadzenie działań z użyciem złożonej perspektywy oraz dobrego rozpoznania. Nasi lekarze zyskują zatem możliwość tak leczenia wszystkich składowych jednej przypadłości, jak i kilku chorób naraz. Warto skonfrontować ten fakt z klasycznymi, otwartymi metodami operacji, podczas których zakres działań specjalisty ograniczony jest jedynie do konkretnego obszaru, podczas gdy rana i powiązane z nią niedogodności oraz zagrożenia, są znacznie większe. Dodatkowym czynnikiem ryzyka staje się również występująca niekiedy konieczność ponowienia klasycznej ingerencji chirurgicznej. Wszystko to znacząco wydłuża czas dochodzenia do zdrowia i naraża chorego na dodatkowe komplikacje. Warto zatem dodać, że obecnie znakomita większość operacji stawów, a nawet zabiegów pozastawowych może być wykonana przez doświadczonego w artroskopii specjalistę, a ilość komplikacji pooperacyjnych wynosi ok. 0,003 % (metody otwarte średnio 3%).

W naszej placówce wykonujemy między innymi:

 

Przebieg wziernikowania

Po wprowadzeniu kamery operacyjnej i narzędzi operacyjnych przez małe nacięcia w skórze w okolicy stawu, ortopeda widzi jamę stawową na ekranie monitora. Chory w trakcie zabiegu w zależności od operowanego stawu jest w pozycji siedzącej lub leżącej. Czasem zakłada się specjalną opaskę powyżej stawu celem ograniczenia krwawienia w trakcie zabiegu. Chirurg przy użyciu narzędzi może zszyć lub usunąć uszkodzoną łękotkę, zespolić odłamy kostne, usunąć zniszczoną chrząstkę stawową, zrekonstruować więzadła lub podać specjalne preparaty odbudowujące strukturę stawu. Artroskopia pozwala na:

  • rekonstrukcję więzadeł stawu
  • wygładzenie chrząstki stawowej
  • usunięcie uszkodzonych łękotek
  • usunięcie przerostu błony maziowej lub jej fałdów
  • wypłukanie przestrzeni stawu kolanowego
  • usunięcie ciał obcych lub wolnych obecnych w przestrzeni stawowej
  • dokładną diagnostykę przestrzeni stawowej i pobraniu wycinków do diagnostyki histopatologicznej

 

Znieczulenie i czas trwania zabiegu

Zabiegi wykonywane są zwykle w znieczuleniu miejscowych. W przypadku zaawansowanych, długo trwających zabiegów, proponowane jest znieczulenie ogólne. Na życzenie możemy operować w znieczuleniu ogólnym. Zabieg trwa od 30 min do 2 godzin w zależności od stawu i zaawansowania choroby.

Po zabiegu artroskopii

Szwy usuwa się zwykle po 7-10 dniach. Po zabiegu artroskopii i krótkiej obserwacji w szpitalu pacjent wypisywany jest do domu. DoctorsBase gwarantuje transport do szpital i z powrotem. Można również zamówić transport bezpośrednio z domu (kwota transportu wyliczana indywidualnie).

Po zabiegu można chodzić z odciążonym stawem przy pomocy kuli i ortez (stabilizatorów). Należy również podjąć rehabilitację celem poprawy wyników zabiegu. Pod operowane kolano lub inny staw nie należy podkładać żadnych poduszek, zwiniętych koców itp. – grozi to wystąpieniem przykurczu. Nie wolno wykonywać gwałtownych skrętów, nagłych zwrotów czy podskoków. Niewskazana jest zarówno długotrwała pozycja stojąca, jak i długotrwałe siedzenie. Operowany staw należy okładać lodem, regularnie zmieniać opatrunek, upewniając się, że newralgiczne miejsce nie zostało zabrudzone. Stosuje się leki przeciwbólowe oraz przeciwzakrzepowe zgodnie z zaleceniami lekarza. Przez pewien czas operowanego stawu nie można moczyć (nie należy brać kąpieli w wannie, tylko prysznic, dokładnie zabezpieczając operowane miejsce, np. folią).

Możliwe powikłania

  • Blizna po cięciach
  • Przejściowa opuchlizna stawu po zabiegu
  • Przejściowy ból stawu po zabiegu
  • Bardzo rzadko – krwiak stawu lub zapalenie

Jakie badania powinny być wykonane przed kwalifikacją do artroskopii?

Należy mieć wykonany RTG (rentgen) „chorego” stawu. Skierowanie może wydać lekarz rodzinny.

Dodatkowe badania, np. USG stawu ortopeda wykonana w trakcie wizyty kwalifikacyjnej.

Cennik i lekarze – czytaj dalej.

Jak to wygląda w praktyce
  • Kontakt z nami i umówienie wizyty

    Zgłoszenia można dokonać telefonicznie lub poprzez formularz kontaktowy na tej stronie. Nie wymagamy posiadania skierowania. Po kontakcie rezerwujemy dogodny termin wizyty kwalifikacyjnej.

  • Badanie kwalifikacyjne i wyznaczenie terminu zabiegu zagranicą

    Podczas wizyty kwalifikacyjnej lekarz ortopeda przeprowadza specjalistyczne badania, ocenia staw – jego ruchomość, stabilność, kształt i zaawansowanie choroby. W razie potrzeby zleca dodatkowe badania obrazowe. Następnie jest wyznaczany termin zabiegu, zwykle do 1 miesiąca.

  • Ankieta weryfikacyjna

    W celu zachowania najwyższych standardów opieki, nasi pacjenci są proszeni o kontakt ze swoim lekarzem rodzinnym, który wypełnia ankietę dotyczącą stanu zdrowia i zażywanych leków.

  • Płatność za zabieg

    Płatność za zabieg można dokonać na 3 wygodne sposoby:

    • Tradycyjnie gotówką w naszej siedzibie
    • Przelewem na wskazany numer rachunku
    • łatwym do spłaty Systemem ratalnym
  • Transport

    Organizujemy transport do i ze szpitala za granicą, w którym odbywa się operacja. By zmniejszyć stres związany z zabiegiem oferujemy również po uzgodnieniu transport osób towarzyszących pacjentowi.

  • Trzy badania kontrolne

    Mamy świadomość, że zabieg nie jest jedynym ważnym elementem leczenia. Wiemy, że wynik leczenia również zależy od wizyt kontrolnych, regularnej oceny operowanego pacjenta i stałego kontaktu z lekarzem. Z tego powodu, w cenie każdego zabiegu oferujemy pakiet 3 wizyt kontrolnych.

  • Refundacja przez NFZ kosztów leczenia

    Nasz Dział Prawny zajmuje się kwestią kontaktu z NFZ i zwrotem kosztów leczenia. Wszystkie podane ceny uwzględniają refundację. Dzięki temu nasi pacjenci po zabiegu skupiają się na powrocie do zdrowia, a nie na kwestiach formalnych refundacji.

  • Opieka naszego działu prawnego

    Zajmiemy się całkowicie stroną prawną procedury: kontaktem i wymianą dokumentacji z NFZ oraz tłumaczeniem dokumentacji medycznej powstałej podczas leczenia.

Podanie dostawowe Autologous Conditioned Plasma (ACP)

Leczenie płytkowymi czynnikami wzrostu zawartymi w osoczu bogatopłykowym ACP (ang. Autologous Conditioned Plasma). Nasze osocze bogate jest w czynniki wzrostu, prowadzące do stymulacji regeneracji, odbudowy. Te czynniki stymulują migrację komórek w miejsce uszkodzenia, ich różnicowania i namnażania oraz tworzenia nowych naczyń krwionośnych. Prowadzi to do szybszej odbudowy chorych, uszkodzonych stawów i kości. Terapia jest bezpiecznie, nie ma ryzyka zakażeń krwiopochodnych czy reakcji uczuleniowej – osocze wytwarzane jest wyłącznie z krwi własnej pacjenta.

Wskazania:

  • zmiany zwyrodnieniowe ścięgna Achilessa
  • zmiany zwyrodnieniowe stawów
  • choroby przyczepów ścięgien do kości
  • zwyrodnienie stawu łokciowego
    • łokieć „tenisisty”
    • łokieć „golfisty”
  • urazy mięśniowe
  • upośledzenie powstawania zrostu kostnego
  • zaburzenie gojenia tkanek miękkich

Na czym polega ACP?

Pobranie 15 ml krwi żylnej od pacjenta. Odwirowanie osocza o bogatej zwartości płytek krwi (ACP) przy użyciu specjalistycznych urządzeń. Przy pomocy USG, osocze podawane jest przez doświadczonego ortopedę bezpośrednio do stawu lub innego uszkodzonego miejsca.

Biomateriał Hyalofast do szybkiego gojenia stawów

W wyniku urazów i przeciążeń stawów może dojść do mikroubytków chrząstki stawowej. Takie ubytki mogą z czasem doprowadzić do choroby zwyrodnieniowej stawu powodującej duży ból i ograniczenie ruchomości.

W trakcie zabiegu artroskopii możliwe jest podanie biomateriału Hyalofast (podstawą są związki będące budulcem naszych kości i stawów). Po kilku godzinach od podania staje się on rusztowaniem dla komórek macierzystych, które rozpoczynają odbudowę chrząstki. Z biegiem czasu to rusztowanie zastępowane jest tkankami własnymi organizmu. Po kilku miesiącach operowany staw zdolny jest do przenoszenia takich samych obciążeń jak normalna, zdrowa chrząstka (staw).

Ile kosztuje zabieg artroskopii?

Ceny artroskopii zaczynają się od 1950 zł z częściową refundacją NFZ. Kwota ta obejmuje zabieg, implanty (jeśli potrzebne) i 3 kontrole pozabiegowe. Posiadamy również pakiety z transportem na zabieg oraz na wizyty kontrolne, z lekami potrzebnymi w okresie po zabiegu i wypożyczeniem kuli lub ortezy. Aktualny ceny znajdują się na podstronie cennik.

Dla naszych pacjentów dostępne są również ortezy pooperacyjne cenionej amerykańskiej BREG.

Pacjentom DoctorsBase oferujemy przeprowadzenie zabiegu na terenie Słowacji lub Czech w renomowanych klinikach i szpitalach będącymi naszymi partnerami. Bez kolejek, czekania i na najwyższym zachodnioeuropejskim poziomie. Umożliwia to wprowadzona w 9 marca 2011 roku Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2011/24/UE, zwana również Dyrektywą o Leczeniu Transgranicznym  oraz stworzona na jej podstawie polska Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Z tego tytułu polscy pacjenci mogą leczyć się za granicą oraz otrzymać zwrot kosztów leczenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Jako nieliczny oferujemy naszym pacjentom w cenie zabiegu pełny pakiet wizyt kontrolnych po zabiegu.

W celu zapewniania najwyższego komfortu po zabiegu i odpoczynku podczas powrotu do zdrowia, zwrotem kosztów leczenia przez Narodowy Fundusz Zdrowia zajmuje się Dział Prawny DoctorsBase. Na podstawie wyników leczenia w imieniu pacjentów, tworzymy odpowiednie zgłoszenie i wysyłamy do NFZ.

Lekarze

Dr René Boglevský

Dr René Boglevský

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

W 1993 r. ukończył studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu. Od 1993 r. jest doktorem Oddziału Ortopedycznego Szpitala Miejskiego w Ostrawie, gdzie w 1996 r. zdobył I stopień specjalizacji z traumatologii narządu ruchu i ortopedii, a w 2002 r. II stopień specjalizacji. Od 2012 r. rozpoczął pracę rozpoczął pracę w Oddziale Ortopedii w szpitalu w Nowym Jiczynie.

Członek czeskich i zagranicznych stowarzyszeń ortopedycznych: ČSOT, SSTA, AGA, ESSKA. Wykłada w kraju i za granicą.

Lekarz sportowy FC Baník Ostrava od 2000 roku.

Dr Tomáš Pavliska

Dr Tomáš Pavliska

Specjalista ortopedii i traumatologii narządu ruchu

Ukończył I Wydział Lekarski Uniwersytetu Karola w 1997 r. Od 1997 r. jest lekarzem Oddziału Ortopedycznego Szpitala Miejskiego w Ostrawie, w którym uzyskał 1. stopień specjalizacji z traumatologii narządu ruchu i ortopedii. Od 2012 r. rozpoczął pracę rozpoczął pracę w Oddziale Ortopedii w szpitalu w Nowym Jiczynie.

Członek czeskich i zagranicznych stowarzyszeń ortopedycznych: ČSOT, SSTA, ESSKA. Wykłada w kraju i za granicą.

Lekarz sportowy FC Baník Ostrava od 2001 roku.

Galeria Szpitala i Poradni Ortopedycznej w Ostrawie