Endoproteza kolana jest przeznaczona dla osób, które borykają się z bólem kolan różnego pochodzenia, a u których rehabilitacja i farmakoterapia zawodzą. Endoproteza stawu kolanowego jest implantem składających się z nieszkodliwych dla ludzkiego organizmu biomateriałów, wszczepianym w miejsce zniszczonych tkanek. Zabieg polegający na umieszczeniu endoprotezy w chorym kolanie ma na celu uzupełnienie ubytków na powierzchni stawu – endoprotezoplastyka częściowa w przypadku miejscowych problemów ze stawem kolanowym i endoprotezoplastyka całkowita, w której cały staw zostaje zastąpiony tworzywem sztucznym. Okres przydatności implantu uzależniony jest od wielu czynników – głównie od masy ciała, uprawianych sportów oraz anatomicznej budowy pacjenta – i szacowany jest na okres od 15 do 20 lat.

Na czym polega endoprotezoplastyka?

Endoprotezoplastyka stawu kolanowego to zabieg polegający na zastąpieniu uszkodzonych struktur kolana implantem. Zabieg rozpoczyna się od wykonania przez ortopedę nacięcia na kolanie. Następnie specjalista przeprowadzający zabieg przesuwa na bok rzepkę, żeby móc dostać się do wnętrza stawu, po czym usuwa dwie łąkotki oraz więzadło krzyżowe przednie. Kość udowa i kość piszczelowa zostają pokryte metalowymi implantami. Operacja trwa od 90 do 120 minut, a pobyt pacjenta w szpitalu trwa około tygodnia.

Alternatywa dla endoprotezy kolana na NFZ

Czas oczekiwania na zabieg wprowadzenia implantu do chorego stawu kolanowego na NFZ niewiele różni się od okresu oczekiwania na inne tego typu zabiegi i może wynosić od kilku miesięcy do nawet dwóch lat. Ból i ograniczona ruchomość stawu kolanowego wiążą się z dużymi utrudnieniami w poruszaniu się i wykonywaniu codziennych czynności. Jest jednak skuteczna alternatywa dla edoprotezoplastyki – artroskopia kolana, która jest mniej inwazyjna, a co za tym idzie – krótszy jest też okres rekonwalescencji. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, w której koszty artroskopii są częściowo pokrywane przez NFZ. Częściowe dofinansowanie z NFZ to szansa na skrócenie czasu oczekiwania na zabieg, a tym samym szybsze wyeliminowanie bólu i poprawienie komfortu poruszania się. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą – zajmujemy się leczeniem różnych stawów wykonując, m.in. artroskopię nadgarstka, czy łokcia. Zapraszamy do kontaktu – chętnie odpowiemy na Państwa pytania.